"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła."
Wisława Szymborska
29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, który na stałe wpisany został do kalendarza uroczystości szkolnych PSP w Kokoszkowach. Warto wspomnieć, że inicjatywa tego nietypowego święta powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001 roku. Patronką została ogłoszona Janina Porazińska, wybitna pisarka, która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach. Data 29 września, nie jest przypadkowa- to dzień urodzin tej zasłużonej Polki.
Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły z ogromnym zaangażowaniem włączyli się do wspólnych działań. Przez cały dzień czytaliśmy różne książki i czasopisma. Czyniliśmy to w różnych miejscach:w świetlicy szkolnej, w salach lekcyjnych, a nawet przed budynkiem szkoły. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem oraz uwagą słuchali czytanego tekstu, doskonalili umiejętność zarówno głośnego , jak i cichego czytania oraz rozwijali swoją wyobraźnię i kreatywność podczas wykonywania prac plastycznych.
Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy, poszerzają słownictwo, doskonalą znajomość gramatyki, a przede wszystkim pozwalają przeżywać wspaniałe emocje. Nie ulega wątpliwość, że głośne czytanie jest wspaniałą okazją do budowania więzi i wspólnego spędzania czasu. Święto warto, więc obchodzić każdego dnia, a jeśli poświęci się na nie choćby 15 minut, stanie się ogromnym sukcesem.